17 Kasım 2015

Moda arama motoru StilGiyin'in çalışma şekli ve faydaları


Modanın arama motoru olarak hizmete giren StilGiyin.com’un amacı Türkiye’nin önde gelen online mağazalarını tek çatı altında toplamak. StilGiyin’de giyim ürünleri, son moda ayakkabılar, çantalar, kozmetik ürünleri ve aksesuarlar bir araya getirilerek ziyaretçinin istediği ürüne en kolay yoldan ulaşması hedefleniyor. Ülkemizde çoğalan internet sitelerini biraraya toplamak çok büyük bir ihtiyaçtı. Tüketici alışkanlıklarının değişerek internete yönelmesi ve bu tüketicilerin binlerce site ile karşılaştıkları zamanki ihtiyaçlarını  analiz ederek bu alana Ekim 2011'de adım attık.Stilgiyin.com sitesinde arama motoru özelliğinin olması birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Siteye giriş yapıldığında karşılaşılan arama çubuğuyla arama yapılarak, arzu edilen ürün markası, çeşidi ve rengi fiyatlarıyla listelemek mümkün. Bu listeleme için gerekli olan tek şey istenilen ürünün ne olduğuna dair birkaç anahtar kelime yazmak. Stilgiyin.com ziyaretçilerine istedikleri ürünleri kategoriler altında keşfetme şansı da veriyor. Bu iki avantajın bir araya gelmesiyle alışveriş yapmak çok daha zevkli, hızlı ve kolay deneyim haline geliyor. Örneğin; “36 beden kırmızı elbise” yazıp ara butonuna basılınca yüzlerce markanın bu özelliklerdeki birçok ürünü sergileniyor. İstediğiniz beden, marka ve fiyat aralığını belirleyip alışverişinizi yapabilirsiniz. Başka bir örnekle “yeşil kravat” yazdığınızda önünüze sergilenen ürün yelpazesinden bütçenize uygun fiyat aralığını belirledikten sonra renk seçeneklerinden takım elbisenize yakışacağını düşündüğünüzü seçebilirsiniz. Kullanıcılar istedikleri ürüne hızlı ve kolay yoldan ulaştıktan sonra bu ürünlere tıklayıp, asıl satış yapılan siteye yönlenerek alışverişini tamamlıyorlar.

Sitemizin en büyük avantajı, kullanıcılarımıza kazandırdığı zaman. Her siteyi teker teker gezerek, belki de bütün seçenekleri göremeden karar vermeye artık gerek yok. Özellikle meşgul ve çalışan kesim için çok popüler bir durak haline geliyoruz. Her sabah sitelerden gelen e-maillerle ayrı ayrı kampanyaları gezmek yerine StilGiyin’den bir tıkla istediğiniz markayı en iyi fiyata bulabiliyorsunuz. Ayrıca anlaşmalı sitelerimizle StilGiyin kullanıcılarına indirim kuponları sunuyoruz. Böylece StilGiyin’e gelerek sadece zamanınızdan değil paranızdan da tasarruf etmiş oluyorsunuz.

İş ortağımız olan sitelere sağladığımız avantaj ise çok iyi bir pazarlama mecrası olarak kendilerini en uygun hedef kitleye ulaştırmamız ve yüksek dönüşüm oranlı bir trafik sağlamamız.

 Serra Alkoçlar

Kurucular

Robert Kolej'deki eğitimimden sonra Princeton Üniversitesi'nde Ekonomi ve Finans okudum. New York'ta önce Wall Street'de bankacılık yaptım. Daha sonra ise Princeton Üniversitesi'nin 20 milyar dolarlık fonunu yöneten 20 kişilik ekibe dahil oldum. Burada sorumluluğum Private Equity bölümünde, girişim sermayesi alanındaki yatırım seçeneklerinin araştırmasını yapmaktı. Böylece Çin ve Silikon Vadisi gibi yerleri gezerek birçok girişimci ve yatırım aldıkları fonları tanıma imkanım oldu. Bu işte çalışırken Türkiye'de internet alanında çeşitli olanakları araştırdım ve StilGiyin.com projesi böyle doğdu. StilGiyin’de ortağım sitenin teknik altyapısından sorumlu Cambridge mezunu bilgisayar mühendisi Ender Pickin.

Rakamlarla StilGiyin

70 e-ticaret sitesi ile işbirliği halindeyiz ve bu sitelerin hepsi sağladığımız yüksek geri dönüşümlü trafik ve kaliteli ziyaretçi kitlesinden çok memnunlar.

Sitemizde 500.000 ürün ve 5000'i aşkın marka bulunuyor.

Aylık ziyaretçi sayımız 2 milyona ulaştı.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEivu-PZZFGK2ZVZ9Id6ySi4Dat3E4rF3speu-Rs4_PCJAPCEnmtL5Lwq9VgH02S5l1tdlNGs4OgShbpCqHnch_3ruejLpoehnZBgJqU2vLC4tMvcMpJ_2tFHixXrhawMs3f7J4xsDAHOnjA/s1600/StilGiyin+Infografik.jpg
İnfografiği büyütmek için üzerine tıklayın.

En çok Elbise ve Ayakkabı alanında satış yapılıyor.

Gelir Modeli

Moda arama motorları gelir ortaklığı modeliyle para kazanır. Satış üzerinden sabit veya yüzde komisyon ve üyelik başına komisyon bu modelin en yaygın çeşitleridir. Ziyaretçi başına ücret de bu alanda yaygın bir iş modeli günümüzde.

Kısa ve orta vadeli planlarımız:


Bu siteyi kurmaktaki en önemli amacımız Türkiye’deki online alışveriş alanında kullanıcılarımıza sunduğumuz avantajlarla vazgeçilmez bir site, alışveriş için ilk ve hatta tek durak olmak. Kısa vadede Türkiye’nin önde gelen bütün siteleri dahil olmak üzere 100’ün üzerinde siteyi çatımız altında toplamış olmak, orta vadede ise alışveriş için ilk durak olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemek istiyoruz. Sürdürdüğümüz TV reklamları ile online reklamlarımız bu yolda bize yardımcı olan en büyük faktörler.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder